Prügi sorteerimisest

Üheks suureks erinevuseks Austria ja Eesti vahel avastasin ma enda jaoks prügi sorteerimise. Kui Lasnamäel oli teemaks, et biolagunev läheb eraldi ja pandiga pudelid eraldi, siis kogu ülejäänud prügi läks ühte prügikasti.

Siin visataks prügikasti ainult selliseid asju mida ära pesta ei saa või noh mida sorteerida on veidi raske. Eberschwangis me bio lagunevat ei kogu. Senftenbachis oli meil selle jaoks lausa eraldi prügikonteiner. Muu prügi aga tuleb viia sorteerimis keskusesse.

Austrias on igas külas prügisorteerimise keskused. Väiksemates on see iga kahe nädala tagant lahti. Meil on iga nädal. Sorteeritakse (see on vaid osa sellest) siin siis klaaspudeleid – värvilised ja valged; plastmass pudelid – värvilised ja valged aga ilma korgita. Kork läheb eraldi. Siis igasugused alumiinumist anumad ja konservid, jogurtitopsid, igasugu muud anumad. Siis tugevamast plastmassist pudelid (näiteks pesuvahendid ja kanistrid) lähevad eraldi. Plasmassi jaoks on lausa terve rida konteinereid – krõbisev plastmass ja mitte krõbisev läheb eraldi. Siis sorteeritakse paberit, papp ühte, veidi tugevam paber teise ja ajalehed kolmandasse. Siis sorteeritakse veel tetrapakid ka eraldi kus jälle tuleb kork eemaldada. Ka kogutakse toiduõli jääke eraldi, sest muidu kahjustavad need kanalisatsiooni.

Meie külas saab põhimõtteliselt kõik prügi tasuta ära tuua. Ja kõige jaoks on eraldi konteiner või plats.

Eks see ole veidi tüütu iga nädal prügi laiali vedada aga sellega tuleb elada, sest muidu saab meie pisike olmeprügikast juba nädalaga täis ja siin veetalse seda kord kuus ära. Pealegi on Asutrias prügi sorteerimine normaalne ja iseenesest mõistetav ja ikka loodad, et ehk on see kuidagi moodi ka loodusele kasulik.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s