Smile, and the world will smile with you.

Kuna mu tarkusehammas on end juba pea iga kahe nädala tagant ilmutanud, et ta olemas on ja Michaelil oli tänaseks hambaarsti juurde aeg kinni pandud ja tal ei olnud aega, siis oli mul võimalik täna hambaarsti külastada. Michael läheb teisel septembril siis minu asemel. Eelis on meil mõlemal, et töö ajast arsti juures käimine makstakse firma poolt kinni. Mis tõttu ei pea väga aega plaanima vaid saab igal ajal arsti juurde minna. Ma pean ainult tõendi esitama, et ma olin sel hetkel arsti juures ja ei kuskil mujal.

 Austrias on hambaravi üldjuhul tasuta. Kohustus on endale peale igat külastust uus aeg kirja panna, sest iga kuue kuu tagant peab kontrollis käima. Eelis ongi siin pigem probleemide ennetamine, kui nendega hiljem tegelemine. Augud parandatakse tasuta ära. Hambakivi eemaldatakse iga kord nagu muuseas, selle kohta arvamust ei küsitagi, kas sulle parajasti sobib või mitte.

 Eestis on kontrollis käimine või augukese parandamine nii võrd kallis, et mõni lähebki hambaarsti juurde alles siis kui midagi juba valutab. Mu viimane Eestis hambaarsti juures käik läks 70€ maksma: kontroll + augu parandamine + hambakivi eemaldamine ja see hind oli neli aastat tagasi. Standard, mis Austrias on tasuta ehk siis haigekassa poolt kinni makstud.

Aga tarkusehambaga on mul kõik korras. Lihtsalt ige võiks natuke kiiremini taanduda, mis tõttu võib juhtuda, et hambaid pestes ei saa vajalikele kohtadele ligi ja bakterid hakkavad möllama ning asi läheb põletikuliseks. Selleks soovitas arst mul hakkata suuloputusvedelikku kasutama ning seda peale igat toidukorda. Lisaks andis ta mulle kaasa süstla geeliga, mis peaks ka mu olukorda leevendama ja selle peo mu tarkusehamba ümber lõpetama. Süstal ei ole süstimiseks, vaid igeme ja hamba vahelisele alale pääsemiseks. Üldises pildis on mind õnnistatud heade hammastega. Ka arst ütles seda, et nad näevad suurepärased välja. Lisaks on mul ka ruumi majutada kõik tarkuse hambad ära, mis tõttu ütleski arst, et ei ole mõtet neid eemaldada vaid proovime pigem muude meetoditega valust lahti saada.

 Järgmise aja sain ma Aprilli. Loodetavasti läheb see sama libedalt kui tänane arstijuures käimine. Lisaks peaksin ma see aasta veel nahaarsti juures ära käima – minu nahatüübiga inimesed peaksid enda sünnimärke kord aastas kontrollida lasta. Ehk siis selle nädala eesmärk – aeg nahaarsti juurde kinni panna.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s